Yurtdışında Üniversite Eğitimi Danışmanlığı

Welcome_UCLA_CampusYurtdışında üniversite eğitimi tercihi, bir öğrencinin kişisel ve mesleki kariyerini belirlemek açısından hayatının dönüm noktalarından biridir.

Her yıl onbinlerce kişinin benzer üniversiteler ve branşlardan mezun olduğu Türkiye’de , ancak çok az sayıda üniversitenin mezunu diğerleri ile arasında “fark yaratabilmektedir”.

Oysa yurtdışında üniversite eğitimi almış olan bir öğrenci, farkı baştan yaratmakta ve kişisel kariyeri, gelecekteki hayat standartları ve sosyal statüsü açısından benzersiz ayrıcalıklara sahip olmaktadır.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Danışmanlığı, Eğitimde Yurtdışı Açılım tarafından iki temel şekilde verilir :    

a) Lise öğrencileri için “Kişiye Özel" Yurtdışı Üniversite Koçluğu

Kişiye Özel Yurtdışı Üniversite Koçluğu, amaç, hedef, sosyoekonomik profil ve akademik altyapısı birbirinden farklı öğrencilere bu farklılıkları ön planda tutarak birebir verilen yurtdışı üniversite danışmanlığıdır.

Yurtdışı Üniversite Koçluğu'nun ilk aşamasında eğitim alınacak branş ve bu branşlarda dünyada önde giden üniversiteler netleştirilir. Bu süreçte günümüzün ve geleceğin meslekleri ve dünyadaki eğilimler masaya yatırılır. Bu esnada yapılacak branş tercihi ve üniversitelerin belirlenmesi, birlikte gerçekleşmesi gereken olgulardır.

Eğitimde Yurtdışı Açılım, eğitim koçluğu sürecinin ikinci aşamasında, öğrencinin yetenek, genel kültür, İngilizce bilgisi ve yurtdışına uyum yeteneğinden oluşan "Akademik ve Sosyal Rekabet" gücünü özel sınavlarla teşhis eder. Bu esnada  öğrencinin Akademik ve Sosyal Rekabet gücünün istenen düzeyde olmaması son derece normaldir. Amaç, eğitim koçluğu süresince öğrencinin akademik ve sosyal konularda rekabet gücünü artırmak ve onu diğer adaylardan öne çıkarmaktır.

Eğitimde Yurtdışı Açılım, öğrenci ve aile ile birlikte yaptığı değerlendirmeye göre öğrenciye özel "Gelişim ve Değişim Planı" hazırlar. Bu plan dahilinde öğrencinin mevcut rekabet gücüne göre hedefe odaklanma çalışmaları, motivasyon eğitimleri, planlı yurtdışı yaz okulları, kış dönemi hazırlıkları, özel ders çalışma ve hızlı okuma teknikleri eğitimi, sosyal organizasyonlara katılım ve sosyalleşme süreci, rehberlik, bireysel yeteneklerin geliştirilmesi ve ağabey veya abla desteği yer alır.

Bu plan süresince her yıl düzenli aralıklarla aile ve öğrenci ile birlikte kapsamlı "Yakından İzleme" toplantıları ve değerlendirmeleri yapılır. Böylece öğrencinin Gelişim ve Değişim Planına göre hangi konularda rekabet gücünü artırdığı, hangi konularda ise sabit kaldığı gözlemlenir. Gerekirse plan üzerinde değişiklikler yapılır. Eğer rekabet gücünün artmasına katkısı olacaksa Lise 4. sınıfın yurtdışında okunması sağlanır.

Yurtdışındaki üniversiteler, en az bir akademik yıl öncesinden başvuru almaya başlar. Bu nedenle Lise 4. sınıfa gelindiğinde üniversitelere başvuru süreci devreye girer. Artık öğrenci, son hazırlıklar dışında rekabet gücü olarak yurtdışındaki üniversitelere girmeye hazırdır. Başvuru Eğitimde Yurtdışı Açılım tarafından yapılır ve öğrenci rekabet gücüne göre istediği üniversiteye yerleştirilir. Bu esnada öğrencinin kalacağı yer, sosyal ortamı, günlük yaşam organizasyonu, ulaşım, sağlık hizmetleri, araç alımı, ehliyet ve ikamet temini gibi yasal işlemleri Eğitimde Yurtdışı Açılım desteği ile gerçekleştirilir.

Bu aşamadan sonrası, artık öğrencinin kendi yolunu bağımsız olarak çizdiği bir dönemdir. Bununla birlikte Eğitimde Yurtdışı Açılım, üniversite eğitimi sırasında da öğrencinin yanındadır.

b) Okullar için “Kurumsal Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı”

Okullar için “Kurumsal Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı”, ister devlet okulları ister özel okullar olsun, Eğitimde Yurtdışı Açılım tarafından veli ve öğrencilere topluca verilen Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı hizmetidir.

Kurumsal Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı süreci, ilk aşamada okul yönetimine "Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı Sunumu" yapılması ile başlar. Sunum üzerinde danışmanlık hizmetinin içeriği, öğrenci ve velilerin bu hizmetten ne şekilde faydalanabileceği, dünya üniversitelerinin kayıt ve kabul şartları ve Lise eğitiminin yurtdışında üniversite tercihi sürecindeki önemi gibi konu başlıkları yer almaktadır.

Okul yönetiminin sunum onayını takiben öğrencilere ve velilere yönelik olarak "Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı Semineri" düzenlenir. Seminerler, her yıl Ekim ayı ile bir sonraki yılın Şubat ayları arasında herhangi bir Cumartesi günü düzenlenir. Okullar, kendileri ve Eğitimde Yurtdışı Açılım için uygun olan Cumartesiyi ortaklaşa belirler.

Seminer sırasında öğrenci ve velilere dünyada tercih trendi yaşayan branşlar, mevcut ve gelecek Türkiye şartlarındaki branşlar, dünyada bu branşlarda başarılı ve ünlü üniversiteler, maliyetler, kabul koşulları, konaklama gibi lojistik konular ve kabul şansını yükseltmek için öğrenci, veli ve okula düşen görevler aktarılır. Seminere katılan veli ve öğrencilere ikinci bir Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı Seminer tarihi verilir. Böylece öğrenciler ve aileleri, ikinci seminere kadar yurtdışında üniversite eğitimi hakkında gerekli değerlendirmeleri yapma imkanına sahip olur.

İkinci Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı Seminerinde, öğrenci ve velilerin değerlendirmeleri ele alınır ve her öğrenci için gerekli yönlendirmeler yapılır ve varsa soruları cevaplandırılır. Böylece öğrenciler ve veliler, yurtdışında üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olma imkanını elde ederler. Dileyen veliler ve öğrenciler için yurtdışındaki üniversitelere başvuru süreci, Eğitimde Yurtdışı Açılım tarafından yönetilir.

Eğitimde Yurtdışı Açılım, her iki seçenekte de yurtdışında üniversite kararının verildiği andan öğrencinin derslerine başlamasına kadar tüm süreç için gerekli danışmanlık desteğini profesyonelce ve gerektiği şekilde sağlar.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki "Yurtdışında Üniversite Eğitimi" pdf dosyasını (3,13 Mb) indirebilirsiniz.

İndir / Download:
Telif Hakkı © 2011 Eğitimde Yurtdışı Açılım. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede yer alan bilgi ve materyaller izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.