İngilizce Eğitimde Uluslararasılaştırma

ingilizce-egitiminde-uluslaİngilizce Eğitiminde Uluslararasılaşma, kurumsal anlamda yurtdışına açılım için atılacak adımların başında gelmektedir.

Diğer bir deyişle, tüm uluslararasılaşma faaliyetlerinin temelinde İngilizce olduğu için gerek kurumsal olarak gerekse öğrenciler için dünya standartlarında İngilizce eğitimi başta gelmektedir.

Bu konuda ölçek alınması gereken uluslararası geçerliliğe sahip kural ve normlar, ilgili kuruluş ve organizasyonlar tarafından belirlenmiştir.

Söz konusu uluslararası geçerli kural ve normları düzenleyen en büyük organizasyon, öncelikle Avrupa Konseyidir. Avrupa Konseyi, son on yılda Avrupa genelinde diğer diller ile birlikte İngilizce eğitimindeki standartları belirlemek üzere öncü niteliğinde çalışmalar gerçekleşmiştir. Ayrıca Oxford University ve Cambridge University bu alanda özellikle sınavlar konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapmaktadır.

Günümüzde İngilizce eğitiminin olmazsa olmazları arasında İletişimsel Yöntemin kullanılması, Avrupa Birliği Seviye Tanımlarının esas alınması,  seviyelerdeki gelişimin uluslararası geçerliliğe sahip sınavlar ile ölçümü gibi süreçler yer almaktadır.

Eğitimde Yurtdışı Açılım tarafından kurumlara verilen İngilizce Eğitiminde Uluslararasılaşma hizmetleri, sekiz ana başlık altında toplanmıştır. Ağırlıklı olarak İngilizce Zümreleri ile işbirliği içinde verilen hizmetlerin başlıkları;

1) CEFR Seviye tanımlarına geçiş
2) Europass - AB Dil Pasaportu Uygulamaları
3) Oxford Seviye Sınavları Uygulaması
4) Dil Eğitiminde İnteraktif Teknoloji Kullanımı 
5) Stajyer Yabancı Öğretmen Temini
6) Sürekli Yabancı Öğretmen İstihdamı
7) Avrupa Dil Ödülü Adaylığı Projesi
8) İlköğretim - Lise İngilizce Müfredat Senkronizasyonu

şeklindedir.
Telif Hakkı © 2011 Eğitimde Yurtdışı Açılım. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede yer alan bilgi ve materyaller izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.