Öğretmen ve Yöneticiler için Gelişim Programları

ogretmen-yonetici-gelisim-programlariÖğretmenler ve Yöneticiler için Gelişim Programları, okulların öğretmen ve idari kadrolarının mesleki ve kişisel gelişimlerini sağlayan çeşitli uluslararası eğitim ve sertifika programlardır.

 

Öğretmenler ve Yöneticiler için Gelişim Programları, içeriklerine göre değişmekle birlikte, bir haftadan başlayıp bir yıla kadar çok çeşitli sürelerle düzenlenmektedir. Çoğu katılımcının aktif olarak bir eğitim kurumunda çalışıyor olmasından dolayı, programlar ağırlıklı olarak yaz dönemine denk gelmektedir. Programlar hafta içi günlerde çoğunlukla tam gün sürmekte ve hafta sonları tüm katılımcılar için çevre gezileri, kültürel ve sosyal programlar düzenlenmektedir.

Öğretmenler ve Yöneticiler için Gelişim Programları süresince katılımcılar, çok büyük oranda programları düzenleyen üniversitelerin kampüslerinde konaklamaktadır. Ancak nadir olarak bazı üniversiteler, kampüs dışı konaklama alternatifi sunmakta, bu durumda da hemen kampüs yakınında "off-campus" adı verilen yurt veya rezidanslarda konaklama gerçekleşmektedir.

Öğretmenlerin katıldığı  programlar arasında Sınıf İçi Yönetim, Etkin Anlatım ve Sunum Teknikleri, Organizasyonel Liderlik ve Gelişim gibi gibi teknik eğitimlerin yanısıra Fizik, Matematik, İngilizce, Tarih gibi alanlarda etkin ders içeriği oluşturma gibi eğitim programları bulunmaktadır. Programların sonunda tüm katılımcılara, programı düzenleyen üniversite tarafından katılım ve/veya başarı sertifikası düzenlenmektedir.

Diğer yandan, yurtdışındaki örneklerinde görüldüğü gibi, branş öğretmenlerinin bu tür programları farklı konularda almaları da sıkça gözlemlenmektedir. Örneğin bir İngilizce öğretmeninin İşletme, Pazarlama, Liderlik, Organizasyon, İnsan Kaynakları gibi konularda Gelişim Programlarına katılması, bir yandan özgeçmişine artı bir değer katmakta diğer yandan farklı alanlarda da kişisel gelişim olanağı sağlamaktadır.

Okul yöneticileri için ise okul yönetimi, finans, satış ve pazarlama gibi alanlarda alınabilen Gelişim Programları, ağırlıklı olarak dünyaca saygın üniversiteler ve eğitim kurumları tarafından düzenlenmektedir. Eğitimde Yurtdışı Açılım portföyündeki programlar, İngiltere ve Amerika'da aşağıdaki üniversiteler tarafından verilmektedir :

İ N G İ L T E R E

Bristol University
Cambridge University
Cardiff University
Cranfield University
Durham University
Imperial College
King's College
Lancaster University
London Business School
London School of Economics
Loughborough University
Oxford Brookes University
Oxford University
Reading University
Royal Halloway
University of Bath
University of Bradford
University of Glasgow
University of Southampton
University of St. Andrews
University of Surrey
University of Warwick
University of York

A M E R İ K A

Baruch College
Boston University
Brown University
California State University
Carnegie Mellon University
Columbia University
Cornell University
Dartmouth College
Duke University
George Washington University
Harvard University
Kellog School of Management
M.I.T
Northwestern University
NYU
Pace University
Penn - University of Pennsylvania
Princeton University
San Francisco State University
Stanford University
The Johns Hopkins University
Tufts University
University of California Berkeley
University of California Los Angeles
University of California San Diego
University of Chicago
University of Miami
University of San Diego
Yale University

Eğitimde Yurtdışı Açılım, öğretmenler ve yöneticiler için söz konusu programların okulun gereksinimlerine göre araştırılarak önerilmesi, programları düzenleyen eğitim kuruluşlarının seçimi ve eğitimlere katılım için gerekli lojistik gibi konularda danışmanlık hizmeti verir.

Halen İngiltere - Oxford University bünyesinde İngilizce öğretmenleri için düzenlenen "History of English Language" Programı için detaylı bilgi, Eğitimde Yurtdışı Açılım ana sayfasındaki Gelecek Programlar bölümünde edinilebilir.

Telif Hakkı © 2011 Eğitimde Yurtdışı Açılım. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede yer alan bilgi ve materyaller izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.