Yurtdışında Lise Eğitimi

yurtdisinda-lise-egitimiYurtdışında Lise Eğitimi, yurtdışında üniversite eğitimine temel oluşturması nedeniyle öğrenci açısından hayatı boyunca alabileceği en önemli kararlardan biridir.

Yurtdışındaki liseler, üniversitelere öğrenci yerleştirme konusunda Türkiye’deki liselere göre oldukça farklı uygulamalara ve dolayısıyla avantajlara sahiptir. 

Bir çok ülkede üniversiteye girmek için merkezi bir sınav uygulaması bulunmamaktadır. Bunun yerine IB, A-Level, Maturite gibi bazı özel lise müfredatlarına dahil olan öğrenciler başarıları ile orantılı olarak istedikleri üniversitelere girebilmektedir. Ayrıca  lise eğitim başarısı, SAT gibi özel sınav puanları ve mülakat yöntemi de  baz alınan diğer üniversite giriş kriterleridir.

Ek olarak Amerika’da 1.800 üniversite tarafından kabul edilen ve dünyada 60 ülkede tanınan  Advance Placement yöntemi ile  öğrenciler daha lisede iken üniversitelerden ders ve kredi alabilmekte ve daha sonra bu derslerden muaf olmaktadır.

Dolayısıyla yurtdışında lise eğitimi, öğrencinin yurtdışında üniversiteye girmesi açısından tartışmasız en kısa yoldur. Ayrıca öğrencinin en azından Lise son sınıfı yurtdışında okuması, Türk öğrenciler için en önemli bariyer olan dil sorununu da Hazırlık veya ek dil dersleri ile ortadan kaldırmaktadır.

Eğitimde Yurtdışı Açılım, ister tüm lise ister son sınıf eğitiminin yurtdışında alınmasına yönelik olarak ülke ve okul tercihlerinin yapılması, öğrencinin akademik başarısı, alan ilgisi ve üniversite hedefi doğrultusunda lise alternatiflerinin belirlenmesi ve resmi başvuru ve kabul aşamaları dahil olmak üzere tüm süreç boyunca danışmanlık desteği sağlamaktadır.

Ayrıca öğrencinin lise eğitimi süresince akademik başarısı ve sosyal gelişimi de Eğitimde Yurtdışı Açılım tarafından düzenli olarak izlenmektedir. Yurtdışında Lise Eğitimi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linkten "Yurtdisinda Lise Eğitimi" pdf dosyasını (1.580 Kb) indirebilirsiniz.


İndir / Download:
Telif Hakkı © 2011 Eğitimde Yurtdışı Açılım. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede yer alan bilgi ve materyaller izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.