IGCSE - İngiliz Uluslararası Lise Müfredatı Uygulaması

IGCSE-ingilizce-lise-mufredatiIGCSE, (International General Certificate of Secondary Education) İngiltere’de GCSE (General Certificate of Secondary Education) olarak adlandırılan genel Lise bitirme programının uluslararası geçerliliğe sahip versiyonudur.


IGCSE, Lise eğitiminde öğrenci yaşının kriter alındığı İngiltere’de, genellikle 14-16 yaş grubunda öğrencilerin dahil olduğu bir programdır ve öğrenciyi İngiltere’deki üniversite öncesi alınan A-Level ve AS-Level veya IB gibi uluslararası programlara hazırlar. IGCSE, University of Cambridge International Examinations (CIE) - Cambridge Üniversitesi Uluslararası Sınavları Organizasyonu tarafından 1988 yılında geliştirilmiştir. Müfredat ve sınavlarda kullanılan dil İngilizcedir. IGCSE sertifikası alan uluslararası bir öğrenci, İngiltere’de GCSE sertifikası almış bir öğrenciye denktir ve örneğin IGCSE - İngilizce dersinden “C” notu alan bir öğrenci, İngiliz üniversitelerine giriş için İngilizce sınavlarından muaf hale gelir. Cambridge IGCSE dünya çapında birçok akademik müessese ve iş veren tarafından kabul görmekte, yüzden fazla ülkede alınabilmektedir. İngiliz üniversitelerine merkezi başvuru sistemi olan UCAS da IGCSE'yi İngiliz GCSE sertifikasına denk kabul etmektedir.

IGCSE öğrencilere Dil, Beşeri bilimler, Sosyal bilimler, Matematik, Yaratıcı, Teknik ve Mesleki çalışmalar gibi geniş bir seçenek sunmakta ve böylece öğrencinin yetenek ve ilgi alanları doğrultusunda istediği konuları seçebilmesine olanak sağlamaktadır. IGCSE not sistemi, 8 puanlık bir skala üzerine kurulmuştur. Buna göre sıralama, en iyi not olan A'dan en düşük not olan G'ye doğru dizilim gösterir. A'dan E'ye kadar olan notlar O Level'in A'dan E'ye kadar olan notlarıyla eşittir.

Farklı yeteneklere ve yetenek seviyelerine sahip öğrencileri bireysel olarak geliştirmek için birçok konuda "CORE - Temel ve "EXTENDED" - Gelişmiş seçenekleri mevcuttur. "CORE" - Temel Müfredat Programı", konuların genel tekrarı olup C'den G'ye kadar not seviyesinde olan öğrenciler için uygundur. "EXTENDED" - Genişletilmiş Program" ise daha detaylı ve kapsamlı olup, notları A-C arasında olabilecek öğrenciler için uygundur. Her iki programda da alınan notlar eşit değere sahiptir.

Ders seçenekleri ise çeşitli ana başlıklar altında toplanmış alt seçenekleri de içermektedir. Buna göre Languages başlığı altında English, English - Literature, English - First Language, English - Second Language (oral endorsement), English - Second Language (count-in oral), World Literature, Afrikaans (Afrikaans - First Language, Afrikaans - Second Language), Arabic (Arabic - First Language, Arabic - Foreign Language), Chinese (Chinese - First Language Chinese (Mandarin) - Foreign Language), Czech - First Language, Dutch (Dutch - First Language, Dutch - Foreign Language), French (French - First Language, French - Foreign Language), German (German - First Language, German - Foreign Language), Greek - Foreign Language, Hindi as a Second Language, Indonesian - Foreign Language, Italian, IsiZulu as a Second Language, Japanese (Japanese - First Language, Japanese - Foreign Language), Kazakh as a Second Language, Korean (First Language), Latin, Malay - Foreign Language, Portuguese (Portuguese - First Language, Portuguese - Foreign Language), Russian - First Language, Spanish (Spanish - First Language, Spanish - Foreign Language), Spanish - Literature, Thai - First Language, Turkish - First Language; Mathematics başlığı altında Mathematics (Standard Level), International Mathematics, Additional Mathematics; Sciences başlığı altında Agriculture, Environmental Management, Food and Nutrition, Physical Education, Physical Science, Science - Combined Sciences - Co-ordinated (Double), Sciences (Triple - Biology, Chemistry, Physics); Social Sciences başlığı altında Accounting, Business Studies, Child Development, Development Studies, Economics, Enterprise, Sociology, Travel and Tourism; Humanities başlığı altında Bangladesh Studies, Geography, Global Perspectives, History, India Studies, Pakistan Studies, Religious Studies; Arts And Technology başlığı altında Computer Studies, Design and Technology, Information and Communication Technology, Art and Design, Drama ve Music yer almaktadır.

Eğitimde Yurtdışı Açılım, okullara IGCSE programının uygulanması için bazı müfredat altyapı değişikliklerinin yapılması, denklik işlemlerinin tamamlanması ve öğrencilerin sınava hazırlanması sürecinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

igcse1  igcse2  igcse3  igcse4  

Telif Hakkı © 2011 Eğitimde Yurtdışı Açılım. Tüm Hakları Saklıdır.
Bu sitede yer alan bilgi ve materyaller izinsiz yayınlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.